Nowa Ruda - przewodnik historyczny i turystyczny

NOWA RUDA - przewodnik historyczno turystyczny


Nowa Ruda - górne miasto: ul.Armii Krajowej, ul.Sybiraków, plac Matejki

 

 

ul. Armii Krajowej

Glatzerstraße (1889r.)
Schlegelgasse (1575)
Töpfergasse (1736, 1789)
Stillfriedstraße (ok. 1925)
Armii Czerwonej (po 1945)
Armii Krajowej (po 1989)Po raz pierwszy wzmiankowana w 1575r.i prowadziła do położonej na południu posiadłości miejskiej. Jej nazwa z tego okresu (Schlegelgasse) dotyczyła nazwiska noworudzkiej rodziny Schlegel i obowiązywała do wojny trzydziestoletniej. Jej druga nazwa (Töpfergasse) dotyczyła żyjących w zabudowaniach tej ulicy m.in. garncarzy.

Około 1855r.ulica ta łączyła się z drogami przechodzącymi u podnóża Góry św.Anny. Dwukrotnie poszerzana (1884, 1903), od 1880 ograniczona od południa nasypem kolejowym i mostem.
Nie zachowała się jej charakterystyczna XVI wieczna zabudowa, która składała się z budynków drewnianych, część jej spłonęła w 1884r. w czasie wielkiego pożaru miasta. Obecną zabudowę wzniesiono do 1903 r.

Budynek dawnej poczty, Armii Krajowej 4

Nowa Ruda ul.Armii KrajowejPoczta, od 1912r. siedziba filii Banku Dzierżoniowskiego, a od 1913 Miejskiej Kasy Oszczędności. Obecnie. Bank Zachodni S.A.
Budynek powstał na miejscu dawnego domu około 1879r. i został zajęty przez urząd pocztowy. Następnie użytkowany przez instytucje finansowe, przebudowany w stylu modernistycznym w 1934 r.


do góry


Dawna fabryka żaluzji, obecnie budynek mieszkalno - biurowy. ul. Armii Krajowej 15


Fabrykę tę założyło w 1891r. dwóch mieszkańców sąsiedniego Broumova, Karl Klembt i Ernst Geyer. Funkcjonowała pod nazwą Geyer & Klembt. Od 1898r.firma zajmowała ten budynek, który przez nią w tym roku został wzniesiony. W jego piwnicach urządzono malarnię, na parterze - skład drewna, a na piętrze - tkalnię. W latach 1924-25 budynek rozbudowano, bowiem od 1918r.Nowa Ruda, ul.Armii Krajowej, dawna fabryka żaluzjipowiększono produkcję.
Po II wojnie światowej mieściła się w nim Dolnośląska Fabryka Mebli, po jej upadku na początku lat 90. znalazła w nim miejsce firma drukarska oraz powstała lokalna Agencja Rozwoju Regionalnego "Agroreg", która następnie swoją siedzibę przeniosła do byłych obiektów pokopalnianych w Słupcu. W budynku mają także siedziby niewielkie instytucje prywatne.

do góry

 

ul. Sybiraków

Güterbahnhofstraße (1889)
Towarowa (po 1945)
Sybiraków (po 1989)Ulicę wytyczono w latach 1879-1889 wzdłuż nasypu kolejowego, być może wtedy, kiedy przebudowywano dworzec kolejowy. W 1925r. otrzymała nową nawierzchnię, dawny jej przebieg i szerokość zachowano do dzisiaj.

do góry

 

plac Jana Matejki

Becksteinplatz


Plac powstał na zbiegu ulic Lipowej i Demokratów, w miejscu, gdzie stoi kolumna maryjna (odnowiona w 2004r.ze środków byłego przedwojennego mieszkańca miasta oraz miejskich). Stąd wyruszały niegdyś pielgrzymki, zwłaszcza do Barda Śląskiego.

Niemiecka nazwa tego miejsca wywodzi się od noworudzkiego burmistrza Alfreda Johannesa Becksteina, ponoć bardzo popularnego i cenionego przez mieszkańców Nowej Rudy, który tę część miasta rozbudował. Po przejęciu władzy w Niemczech i Nowej Rudzie przez NSDAP burmistrza Becksteina zastąpił na tym stanowisku 27 października 1933r.członek partii narodowosocjalistycznej Alois Kroemer.

do góry